„Naukowcy na start” – I Bieg Instytutu Badawczego Leśnictwa

5 czerwca 2016 r. na terenie Lasów Sękocińskich przy słonecznej aurze odbył się inauguracyjny I Bieg Instytutu Badawczego Leśnictwa – „Naukowcy na start“, w którym udział wzięło ponad 150 biegaczy.

Jego organizatorem był Instytut Badawczy Leśnictwa we współpracy z Nadleśnictwem Chojnów, Centrum Informacyjnym Lasów Państwowych, amatorską drużyną biegową „Run Forest IBL”, grupą biegową „Biegdalenka” oraz Fundacją „Żyj aktywnie po 50-tce”.

Celem imprezy było promowanie kultury fizycznej i korzystanie z tej formy rekreacji w lasach. Bieg główny był przeznaczony dla pracowników instytutów badawczych i uczelni wyższych oraz studentów z kół naukowych.

Bieg został przeprowadzony w Sękocinie Starym na terenie Instytutu Badawczego Leśnictwa oraz Lasów Sękocińskich. W jego ramach odbył się bieg przeznaczony dla przedszkolaków, dzieci ze szkół podstawowych oraz bieg główny wraz z marszem nordic walking na dystansie 5 km dla osób powyżej 16 roku życia.

Choć impreza miała charakter otwarty, to jednak była przeznaczona dla obecnych i przyszłych naukowców. Dlatego w biegu głównym oprócz kategorii „Open” wyróżniono dodatkowe podkategorie dla naukowców: „Koła naukowe studentów”, „Magister i doktorant”, „Doktor” oraz „Doktor habilitowany i profesor”.

W biegu uczestniczyła liczna reprezentacja świata nauki złożona z przedstawicieli instytutów badawczych i uczelni wyższych, tj.: Instytutu Ochrony Środowiska, Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej, Instytutu Geofizyki Polskiej Akademii Nauk, Narodowego Centrum Badań Jądrowych w Warszawie, Instytutu Badawczego Leśnictwa oraz Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, Politechniki Warszawskiej i Uniwersytetu Warszawskiego. Mimo, że bieg odbywał się w rodzinnej atmosferze, z zachowaniem zasad fair play, to jednak rywalizacja była bardzo zacięta.